Muzeum

MUZEUM KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ

Dla pamiętających bohaterów książek Pani Kownackiej lub chcących zapoznać z nimi swoje dzieci, wizyta w muzeum będzie na pewno wzruszającym przeżyciem. Warto poświęcić czas z uwagi na unikalne zbiory, ale także ze względu na wiedzę Pani Kustosz. Przez wiele lat funkcję tą pełniła Pani Ewa, którą zawsze będziemy ciepło wspominać za Jej ogromne zaangażowanie oraz oddanie sprawom twórczości Kownackiej.

Izba Pamięci im. Marii Kownackiej
Słowackiego 5/13 m.74
01-592 Warszawa

Telefon:
+48 22 537 40 29

Godziny otwarcia:
tylko w wybrane dni 9:00 - 14:00

Wizyty należy umawiać
telefonicznie z wyprzedzeniem!

IZBA PAMIĘCI MARII KOWNACKIEJ

Przez ponad 50 lat naszą sąsiadką była pisarka Maria Kownacka. Zgodnie z jej życzeniem, po roku 1982 r. prawa autorskie do utworów literackich oraz teatralnych przekazane zostały Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Warunkiem było utworzenie oraz utrzymanie w mieszkaniu pisarki Muzeum Książki Dziecięcej. W 1990 r., w stulecie urodzin Pani Marii, udostępniono placówkę dla zwiedzających. Z uwagi na zgromadzony księgozbiór, liczne przedmioty osobiste oraz związane z pracą na rzecz dzieci, muzeum stało się jednocześnie Izbą Pamięci pisarki. Charakteru dodaje unikalny wystrój wnętrza, zaprojektowany kilkadziesiąt lat temu przez właścicielkę. Okazuje się, że Pani Maria była nie tylko wybitnym pisarzem literatury dziecięcej, aktywistką społeczną, ale także sprawnym projektantem mebli.

Zbiory cyfrowe

Maria Kownacka prowadziła systematyczną dokumentację fotograficzną związaną ze sprawami w które była zaangażowana. W postaci cyfrowej zapisano także unikalne, okupacyjne gazetki dla dzieci, redagowane i emitowane przez Panią Kownacką. Duża część tego zbioru została udostępniona w ramach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej. Poniżej znajdują się linki do tych unikalnych materiałów.

Albumy fotograficzne Marii Kownackiej
Dziennik Dziecięcy - okupacyjna gazeta dla 
dzieci
Jawnutka - codzienne, wojenne pisemko dla dzieci